Bol u donjem delu ledja
Bol u donjem delu ledja, bol u vratu i bolovi u leđima uopšte su među najčešćim bolnim stanjima. Za sve je zajedničko da je uzrok najčešće u kičmenom stubu.
Bol u donjem delu kičme, medicinski se označava kao bol u lumbo-sakralnom predelu, ili LUMBAGO je vrlo česta tegoba.
Istraživanja pokazuju da je očekivano da više od 80% svih ljudi u nekom periodu života iz raznih razloga oseti bol u donjem delu leđa.
Bolovi u donjem delu ledja - lumbago
Bol u donjem delu ledja
Bol u donjem delu kičme (low back pain) ili lumbago može da bude akutni (traje 4 do 8 nedelja) i hronični oblik (traje duže od 8-10 nedelja).
Najčešće porekleo bola je u lumbalnoj – lumbosakralnoj kičmi. Ali bol u donjem delu leđa mogu da uzrokuju i brojne druge promene i stanja u abdomenu i maloj karlici. Nekad se neopravdano meša sa išijasom čak i kad nema širenja duž noge.
Mogućnost previda je jedan od bitnih razloga da svaki bol u donjem delu leđa pogleda lekar sa iskustvom.
Bolovi u leđima lumbago
Bol u donjem delu ledja - Uzroci i razlozi
Promene na pršljenovima i diskusima LS kičme
- degenerativne promene tipa spondiloze
- klizanje pršljenova spondilolisteze i krivljenje kičme skolioza
- suženje kičmenog kanala i posledični pritisak na nerve – spinalna stenoza
- povrede prelom pršljenova
diskus hernija iskakanje sadržaja diska (to su ,,meki amortizeri kičme,, između pršljenova)- deo nucleus pulposus iskače i vrši pritisak na nerve kičme koji idu ka donjem delu leđa, sedalnom delu i nozi (naprimer najpoznatiji nerv Ischiadicus).
Životni stil i dijetetske navike
- Sedentarni način života, nedovoljno aktivnosti, neadekvatna ishrana
- preterano dugo nepravilno sedenje, vožnja automobila
- gojaznost – dodatno opterećuje pršljenove i mišiće, kičmu u celini
- dugotrajno stajanje pod opterećenjem ili teži fizički rad
- loše životne navike preteran unos alkohola i duvana takođe može da doprinese oštećenju nerava i bolu u kičmi.
Uzroci bola van kičme
- Bol u donjem delu leđa mogu da izazovu tojest da projektuju i neka hirurška, ginekološka i urološka stanja
- Bol u ledjima je moguć kod postojanja osteoartritisa kolena, kuka
- Moguća je pojava bola u leđima kod nekih kancera
Promene u mentalnom zdravlju su takođe prepoznate kao razlog. Bol u donjem delu leđa je mnogo češći kod osoba koje pate od stanja poput depresije ili anksioznosti
Bol u donjem delu ledja - Uvek prvo lekar!
Bol u ledjima koji potiče iz lumbosakralne kičme mogu da leče brojni lekari, specijalisti, ortopedi, neurohirurzi, neurolozi, fizijatri, fizioterapeuti.
Čak ako se adekvatno informišete i sami možete izmenom loših životnih navika i aktivnosti i adekvatnim vežbanjem sebi da pomognete i da često eliminišete bol u leđima.
Ali sve to najbolje kad adekvatno obučeni i iskusni lekari sa sigurnošću isključe druge razloge postojanja bola.
Bol donjem delu ledja čuveni ,,bol u krstima,, se prvenstveno leči neoperativno
neoperativne metode imaju predost sve dok je moguća njihova primena
Postoje brojne opcije lečenja bola u donjem delu leđa.
Pravilo je da treba pokušati sa svim neoperativnim opcijama.
Postoje brojni modaliteti i protokoli za tetman bola u leđima.
Svi moderni obuhvataju razne kombinacije fizikalne i medikamentozne terapije.
Presudno za uspeh je da vam se pripremi i predloži individualni plan kombinacija terapije
bolovi u donjem delu ledja
Bol u donjem delu ledja dijagnoza
Prvi korak u dijagnostici je obavezno pregled ortopeda ili fizijatra. Po potrebi može da se pregled neurologa ili neurohirurga ili drugog specijaliste ukoliko se posumnja na neka druga stanja.
Najčešće je potreban rendgen snimak Rtg lumbosakralne LS kičme (ap i lat snimak), nekad skener CT ili magnetna rezonanca MR a nekad i EMNG elektromioneurografija nogu.
Rtg za bol u donjem delu leđa
dijagnoza lumbago rendgensko snimanje
Rendgen snimanje – rendgen snimak Rtg lumbosakralne LS kičme (ap i lat snimak) je neizostavan a nekad i dovoljan u dijagnostici lumbalnog bola.
Pokazuje stanje na koštanim strukturama kičme.
Poželjno je kad je moguće da se snimite u stojećem stavu.
MR Dijagnostika bola u leđima
MRI dijagnoza diskusa lumboishijalgija
Magnetna rezonanca MR ili MRI je postala standardna i gotovo rutinska metoda u savremenoj dijagnostici lumbalnog bola u donjem delu leđa. Posebno je bitna ko stanja gde se bol širi duž noge.
Savremene MR detaljnoj prikaziju pršljenova kičme ali i mekotkivna strukture diskuse, ligamente i nerve.
MR je neizostavna kod nekih tipova bola, kod neuroloških deficita, kod hroničnih bolova u ledjima i obavezno u proceni da li je potrebna operacija ili je moguće neoperativno lečenje.
EMNG za lumbalni bol
elektromioneurografija lumboišijalgija
Elektromioneurografija je postupak ispitivanje sprovođenja u nervima. To je neurološko ispitivanje koje može da bude vrlo značajno. za procenu kao i praćenje oštećenja nerava, lečenja i oporavka.
Indikuju ga ortopedi, neurolozi, neurohirurzi.
Tretman bola u leđima - fizikalna terapija
Fizikalna terapija i rehabilitacija je oblast koja može mnogo da ponudi i najveći broj bolnih sindroma da reši ili ublaži.
Postoje brojne opcije i terapijski postupci u fizikalnoj medicini kojima može da se tretira lumbago – lumbalni bol u donjem delu ledja.
Neizostavna je i na pravom mestu kineziterapija – podrazumeva pokret i vežbanje. Svakako se podrazumeva i dozira kretanje i druge aktivnosti npr. plivanje.
Postoje i neke opšte preporuke za samostalne vežbe i predlozi za najbolje vežbe za leđa. Možete ih naći i na našem sajtu na linku.
Izdvajamo i neke od dodatnih metode fizikalne terapije: ultrazvuk, laser, tens, heat and ice therapy, elektroforeza lekova i neke druge.
Najbolje je da predlog za primenu ovih postupaka i individualno prilagođavanje napravi iskusan fizijatar. Velika prednost fizikalno terapijskih procedura je da su uglavnom bezbedne i da imaju vrlo male rizike tokom primene.
Kiropraktika za bolove u leđima, bol u krstima, lumbago
Kiropraktika je postala vrlo popularna, međutim metodu često diskredituju ,,kiropraktičari,, sa upitnim poznavanjem tematike. U poslednje vreme nažalost čuju se brojne primedbe. Ako se odlučite za kiropraktiku savetuje se oprez u izboru i naravno oprez tokom manipulacija kako bi se izbegle eventualne komplikacije.
Takođe u nekim slučajevima se preporučuju posebno razvijene ortoze, pomagala, za bol u ledjima, najčešće se primenjuju kod spondiloartroze tj. spondiloze i kod osteoporotičnih preloma kičmenih pršljenova.
Banjsko lečenje. Postoje brojna banjska lečilišta neka su i specijalizovana i na glasu za tretman bolnish i postoperativnih stanja kičme. Ukoliko ste u mogućnosti a imate preporuku za banjski tretman svakako raymotrite i tu opciju. Bazeni u banjama i plivanje mogu da budu posebno dobar relaksirajući tretman za mnoge hronične lumbalne bolove.
Tretman bola u leđima - medikamentozna terapija i suplementi
Terapijski medikamentozni pristup može da se razlikuje kod akutnog i hroničnog bola u leđima.
Uopšteno medikamentozna terapija bazira na lekovima koji će smanjiti upalu i bol, ublažiti spazam (grč) mišića koji prate kičmu, takođe ima smisla i vitaminska supstitucija ( B vitamini prvenstveno).
Najbitnije je da se odredii preporuči individualno prilagođena terapija. Lek za bol u donjem delu leđa je slično kao kad tražimo lek za bol u vratu.
To znači savetujemo analgetike lekove protiv bolova. Obično iz grupe NSAIL i često se kombinuju sa neki lekom koji ,,čuva želudac,,.
Opšta preporuka su i vitamini B grupe (vrlo su bitni za oporavak pristisnutih oštećenih nerava u kičmi). Postoje brojni popularni preparati, posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom u vezi izbora.
Nekad, posebno kod spazma paravaertebralne muskulature se propisuju i lekovi za opuštanje mišića i nerava.
Savetuje se i primena lokalnih ortopedskih krema i gelova. Kao što je ORTHOGOL gel. Vrlo često je dobar pristup propisivanje lekova koji opuštaju mišiće kičme i tako smanjuju bolnost. Tu ima viša varijanti sa prednostima i manama i treba dati šta je kome odgovarajuće.
Postoje brojni suplementi za zglobove i hrskavice kao što su ORTHOGOL kapsule. Koji takođe mogu da se primene kod brijnih slučajeva bola u ledjima. Nema garancija da će izlečiti stanje ali izuzetno veliki broj pacijenata ima pozitivne reakcije. Ako ih uzimate najvažnije je da su bezbedni i provereni.
Injekcije za bol u donjem delu ledja
Svi smo čuli ,,ukočio se, stego ga lumbago morao je da prima injekcije,, i slične opise. Zaista je u nekim akutnim slučajevima gde je bol u donjem delu ledja izražen, neophodna i spasonosna primena injekcione terapije.
Obično se radi o ,,koktelima,, koji sadrže više preparata. Najčešće se kortikosteoridi kombinuju sa anagleticima, miorelaksansima i vitaminima. Važno je da se adekvatno odaberu i doziraju i da ste upoznati sa sadržajem.
Injekcije kod bola u ledjima treba da propisuju i daju samo lekari.
Radiofrekventna ablacija RFA
Radiofrekventna ablacija – RFA je relativno nova metoda koja se primenjuju u tretmanu hroničnih perifernih bolova. Bol u kolenu, bol u donjem delu leđa, bol u kuku i bolovi u stopalu su najčešći razlozi za primenu ove metode.
Može da se preporuči kod bola usled oštećenja hrskavice zgloba gonartroza, koksartroza gde su oštećena izraženija, kod pacijenata koji ne mogu da se operišu ili se operacije odlaže u dužem periodu.
RFA je minimalno invazivna, kao i mnoge procedure ima svoje prednosti ali i nedostatke kao i moguće rizike i komplikacije.
RADIOFREKVENTNA ABLACIJA podrazumeva postupak kojim se putem posebne igle emituju radiofrekventni talasi – struje koje ,,uništavaju,, ili ,,uspavljuju,, nerve koji prenose bol u regiji koja je bolna.
Hronični i teški bol u leđima - operacija
Bol u donjem delu leđa - ako nema više drugih opcija
U određenim slučajevima pre ili kasnije je neophodna operacija.
Operacija zbog bola u leđima je rešenje kada prethodni meoperativni postupci u terapije nisu dovele do poboljšanja.
Spinalna hirurgija kičme je izuzetno napredovala i danas postoji veliki broj operativnih mogućnosti. Najvažnije savremena spinalna hirurgija nudi brojna operativna rešenja sa značajno manjim rizicima nego ranije.
Prevencija bola u leđima
Lumbago - Bolje sprečiti nego lečiti bol u donjem delu leđa
Princip bolje sprečiti je svakako primenjiv i kod bola u ledjima i donjem delu kičme.
Kad terapijama saniramo bolnu epizodu uvek postoji mogućnost da se ponovi.
Zato postoji prevencija. Prevencija bola u leđima, lumboišijalgija i brojnih bolnih sindroma između ostalog podrazumeva:
- zdrava raznovrsna ishrana
- regulisanje telesne težine redukcija gojaznosti
- aktivnosti, kretanje, vežbanje
- unos dovoljno esencijalnih vitamina i minerala
- unos dovoljno vode
- obustava alkohola i pušenja
OSLOBODI SE BOLA PRIRODNO
UBLAŽI BOL, OTOK I UKOČENOST ZGLOBA
uBRZAJ OPORAVAK
6 Одговор