Osteoporoza lečenje
Osteoporoza lečenje je samo naizgled jednostavno i često se postavlja pitanje da li je osteoporoza izlečiva. Cilj tretmana osteoporoze je prevencija preloma.
Kada se kliničkim pregledom i odgovarajućim testovima i snimanjima postavi dijagnoza osteoporoze neophodno je započeti lečenje. Tretman osteoporoze obuhvata informisanje i edukaciju u vezi sa stanjem i preporukama u vezi načina života i ishrane, program vežbi i lekove. Cilj lečenja osteoporoze je sprečavanje slabljena kostiju, jačanje kostiju i prevencija preloma.
Da li je osteoporoza izlečiva
Da li je osteoporoza izlečiva? Osteoporoza nažalost nije izlečiva bolest, ali se može efikasno kontrolisati i usporiti njen napredak. Lečenje uključuje kombinacije lekova i suplemenata, promene u ishrani i fizičke aktivnosti koje jačaju kosti. Cilj terapije je smanjenje rizika od preloma i poboljšanje kvaliteta života.
Osteoporoza lečenje pored terapije podrazumeva i redovne kontrole i praćenje gustine kostiju. Redovni lekarski pregledi su ključni za prilagođavanje terapije i postizanje optimalnih rezultata.
osteoporoza lečenje - najbolji lek
Lek za osteoporozu kao jedan poseban preparat koji bi rešio problem ne postoji.
Postoje i primenjuju se različite kombinacije preparata. Ali ne smemo da zaboravimo da važno mesto u lečenju osteoporoze ostaje na davanju pravih saveta u vezi adekvatnog unosa kalcijuma i vitamina D, vežbanju kao i ishrani uopšte.
Ukoliko je moguće potrebno je predložiti program vežbi osmišljen sa ciljem da održe formu, koštanu gustinu i redukuju rizik od preloma.
Najbolje vežbe i aktivnosti za lečenje osteoporoze
Za lečenje osteoporoze preporučuju se vežbe koje podstiču jačanje kostiju i mišića, uz minimalan rizik od povreda. Ključne kategorije su:
Vežbe sa opterećenjem (weight-bearing):
- Hodanje, brzi hod, lagano trčanje.
- Penjanje uz stepenice.
- Ples i aerobik sa niskim udarom.
Vežbe otpora (resistance training):
- Dizanje lakših tegova.
- Vežbe sa elastičnim trakama.
- Korišćenje sprava u teretani za jačanje mišića leđa, ruku i nogu.
Ravnoteža i fleksibilnost:
- Joga i tai chi za poboljšanje stabilnosti i smanjenje rizika od padova.
- Vežbe istezanja za povećanje fleksibilnosti i očuvanje pravilnog držanja.
Napomena: Sve aktivnosti treba prilagoditi stanju pacijenta i izvoditi pod nadzorom stručnjaka kako bi se izbegle povrede, posebno kod osoba sa izraženom osteoporozom ili prethodnim prelomima. Redovno vežbanje, najmanje 3–5 puta nedeljno, u kombinaciji sa pravilnom ishranom i terapijom, značajno doprinosi zdravlju kostiju.
osteoporoza lečenje medikamenti
Postoji više grupa lekova za lečenje osteoporoze i smanjenje rizika od preloma. Osnovna ideja primene ovih lekova, različitim mehanizmima dejstva, je jačanje kostiju i spečavanje daljeg gubitka koštane mase. Danas dostupni lekovi odobreni za prevenciju i/ ili tretman osteoporoze su dve grupe preparata koji usporavaju gubljenje kosti i oni koji povećavaju stvaranje kosti.
Osteoporoza lečenje – Lekovi koji usporavaju ili zaustavljaju resorpciju kostiju:
- Bifosfonati
- Kalcitonin
- Selektivni modulatori estrogenskih receptora (Selective Estrogen Receptor Modulators SERM, naprimer Raloxifen – Evista)
- Estrogen/hormonska terapija
- Denosumab (prolia injekcije)
Osteoporoza lečenje – Lekovi koji povećavaju stvaranje kosti:
Paratiroidni hormon Teriparatide, Forteo.
Bifosfonati
U ovoj grupi lekova su Alendronat (Fosamax), Ibandronate (Bonviva) i Risedronat (Actonel), preporučuju se za prevenciju i tretman osteoporoze kod žena i muškaraca.
Mehanizam rada bifosfonata je usporavanju smanjenja odnosno resorpcije koštane mase, što sprečava razvoj osteoporoze i smanjuje rizik od preloma. Uzimaju se oralno, obično sa čašom vode ujutru na prazan stomak sa pauzom od pola sata do sata pre unosa hrane ili uzimanja nekih drugih lekova. Neki od ovih preparata imaju i intravensku varijantu što može da bude komforniji način primene, pošto se tako obično primenjuju u dužim vremenskim razmacima a preporučuje se i za pacijente kojima iz različitih razloga ne odgovara oralna primena.
U poslednje vreme primećena je pojava atipičnih preloma butne kosti i nekih drugih kostiju kod pacijenata na terapiji bifosfonatima.
Alendronat
Alendronat (Fosamax) jedan od bifosfonata, mehanizam dejstva je zaustavljenje resorpcije kostiju i povećanje koštane mase, prevashodno smanjuje broj preloma pršljenova i ostalih kostiju. Uzima se u obliku tableta, po režimu koji vam lekar propiše.
Ibandronat
Jedan od najpopularnijih preparata za prevenciju i lečenje osteoporoze je Ibandronate (Bonviva) uzima se oralno kao tableta jednom mesečno ili kao intravenski oblik obično jednom u dva ili tri meseca. Upotreba bonvive navodno redukuje gubitak koštane mase, povećava gustinu, i smanjuje rizik od osteoporotičnih preloma. Ipak osteoporoza lečenje ovim preparatima nije bez rizika viđaju se atipični prelomi femura.
Risedronat
Odobren za upotrebu kod postmenopauzalne i glukokortikosteroidima izazvane osteoporoze (dugotrajna upotreba kortizona i pronizona kod određenih stanja). Risedronate (Actonel) je preparat koji se uzima oralno jednom dnevno, nedeljeno ili mesečno u zavisnosti od preporuka lekara. Smanjuje gubitak koštane mase i redukuje rizik od preloma kičmenih pršljenova i ostalih preloma.
Kalcitonin
Kalcitonin (Miacalcin, Calcimar, Fortical) je hormon koji se normalno proizvodi u telu tačnije u štitnoj žlezdi, ali postoje i njegove sintetičke varijante kao lekovi. Može da se koristi u vidu injekcija i nazalnog spreja. Primena spreja je prihvatljivija, i lakša za pacijente, bez velike razlike u učinku u odnosu na injekcije. Za kalcitonin je utvrđeno da povećava koštanu gustinu prvenstveno u kičmenim pršljenovima.
Primena kalcitonina je indikovana kod pacijenata koji su već oko 5 i više godina u menopauzi, imaju smanjenje koštane mase, ili evidentnu osteoporozu sa ili bez preloma kičmenih pršljenova. Postoje dokazi da kalcitonin značajno smanjuje bol nakon svežih kompresivnih preloma kičmenih pršljenova.
Selektivni modulatori estrogenskih receptora
Raloxifene – Selective Estrogen Receptor Modulator (SERM). U prodaji pod imenom Evista, Raloxifen pripada grupi selektivnih modulatora estrogenskih receptora koji obezbeđuju prednosti estrogena u terapiji osteoporoze ali bez neželjenih efekata estrogenske terapije. Između ostalog za ve lekove važi da smanjuju rizik od karcinoma dojke kod žena kod kojih postoji povišeni rizik za ovu bolest. Evista je odobrena za upotrebu kod postmenopauzalne osteoporoze uzima se jednoim dnevno i pokazano je da utiče na povećanje koštane mase i smanjenje rizika od preloma.
Osteoporoza lečenje – hormoni
Estrogenska / hormonska supstituciona terapija i dalje izaziva polemike.
Estrogen je donedavno bio u širokoj upotrebi za tretiranje različitih problema u vezi sa menopauzom. Zbog mogućnosti da izazove endometrijalni karcinom često se kombinuje sa hormonom progestinom kod žena s intaktnom matericom. Ova kombinacija se često označava kao ET / HT ( estrogenska terapija / hormonska suspstituciona terapija).
Međutim skorašnje studije su dovele u vezu estrogen koji se koristi u lečenju postmenopauzalne osteoporoze sa povećanjem incidence karcinoma dojke, moždanim , srčanim udarom, i trombozama. To je rezultovalo značajnom marginalizacijom estrogensko progestinskog pristupa u prevenciji i tretmanu osteoporoze.
Sadašnje indikacije za upotrebu ovih hormona u menopauzi su značajno sužene, uz preporučene minimalne doze i obavezno upoznavanje pacijenata sa mogućim rizicima.
Denosumab (prolia injekcije)
Neki kažu da su za lečenje žargonski najbolje injekcije za osteporozu. Odnosno injekcije se doživljavaju ozbiljnije od tableta ili saveta za zdrav život. Jedne od savremenijih su svakako Prolia injekcije. To je injekcija za osteoporozu koja ima denosumab, protein (monoklonsko antitelo). Deluje tako što sprečava dejstvo drugog proteina u cilju lečenja gubitka koštane mase i osteoporoze. Primena leka Prolia tako indirektno dovodi do jačanja kostiju. Ipak tokom terapije denosumabom neophodno je uzimati adekvatne suplemente sa D vitaminom i kalcijumom i ostalim supstancama kako lekar preporuči.
Osteoporoza lečenje denosumabom može da se koristi kod raznih tipova osteporoze ne samo kod postmenopauzalne ženske osteoporoze već i kod duge terapije kortikosteoridima, kod muškaraca sa povećanim rizikom za prelome – rak prostate i/ili manjak testosterona.
Paratiroidni hormon
Paratiroidni hormon (u prodaji teriparatid Forteo) je hormon koji proizvoide paratiroidne žlezde, od izuzetnog je značaja u kompleksnom metabolizmu kalcijuma i fosfora u organizmu. Radi se o preparatu koji stimuliše stvaranje kostiju, i dovodi do povećanja koštane mineralne gustine.
Primenjuje se u vidu injekcija čitav tretman traje dve godine. Obzirom na cenu tretmana preporučuje se za lečenje teških formi osteoporoze. Studije su pokazale da značajno redukuje prelome kičme kod muškaraca, a prelome kičme, kukova i ostalih kostiju kod postmenopauzalnih žena.
Osteoporoza lečenje osteoporotičnih preloma
Najčešći prelomi kod osteoporoze:
- Prelomi kuka: Najozbiljniji, često zahtevaju hiruršku zamenu kuka ili ugradnju proteze.
- Kompresivni prelomi pršljenova: Leče se konzervativno (fizikalna terapija, ortoze) ili minimalno invazivno (vertebroplastika/kyphoplastika).
- Prelomi ručnog zgloba: Uglavnom se stabilizuju imobilizacijom ili operacijom zavisno od težine preloma.
Lečenje:
- Hirurško: Kada je neophodno, koristi se ugradnja proteza, fiksacija implantatima ili stabilizacija preloma.
- Neoperativno:
- Fizikalna terapija i rehabilitacija za povratak funkcionalnosti.
- Lekovi za jačanje kostiju (bisfosfonati, denosumab, teriparatid).
- Suplementacija kalcijumom i vitaminom D.
Specifične komplikacije osteoporotičnih preloma:
- Sporo zarastanje preloma: Zbog oslabljene strukture kostiju.
- Povećan rizik od ponovnih preloma: Posebno ako se osteoporoza ne leči.
- Imobilizacija i posledice: Tromboze, dekubiti i gubitak mišićne mase kod dugotrajnog mirovanja.
- Povećan mortalitet: Kod preloma kuka, naročito kod starijih pacijenata.
Multidisciplinarni pristup je ključan—kombinacija ortopedskih zahvata, medikamentozne terapije i prilagođene rehabilitacije kako bi se smanjio rizik od komplikacija i poboljšao kvalitet života.
OSLOBODI SE BOLA PRIRODNO
prirodni lek za hrskavicu i zglobove
glukozamin, hondroitin, hijaluron, boswellia
5 Одговор