Petni trn
Petni trn je čest razlog za bol u peti i stopalu. Glavni simptom je bol, nekad otok i osetljivost u području pete. Lečenje je uglavnom konzervativno – odmor, primena leda, krema za bol, fizikalna terapiju, ulošci za petni trn, injekcije. Pored konvencionalnih tretmana, mogu se primeniti i alternativni prirodni lekovi. Prognoza petnog trna je obično povoljna, ali u nekim slučajevima mogu biti potrebni invazivniji tretmani
Šta je petni trn?
Petni trn je koštani izraštaj na donjem polu petne kosti. Za razliku od Haglunda koji je na gornjem delu u pripoju Ahilove tetive). Nalazi se na pripoju jedne jake veze stopala poznate i kao plantarna fascija.
Plantarni fascitis je upala fascije – gustog vezivnog tkiva koje se proteže od pete do prstiju na stopalu. Latinski naziv za petni trn je excrescentia calcanei calx dolorosa a često se povezuje sa fasciitis plantaris, dok je engleski naziv „heel spur“. Često uzrokuje uzrokuje bol u peti koji može biti veoma neprijatan, dugotrajan i ograničavajući.
Zašto nastaje petni trn?
Glavni uzrok petnog trna je hronično prekomerno istezanje tj. opterećenje na mestu pripoja plantarne fascije za kalkaneus (petna kost). Proces obično duže traje i dovodi do njenog oštećenja i upale na mestu pripoja.
Neki faktori koji mogu doprineti nastanku petnog trna su: dugotrajno stajanje, hodanje ili trčanje na tvrdoj podlozi, nošenje neodgovarajuće obuće, prekomerna telesna težina, ravna stopala ili visok luk stopala. Takođe faktor rizika su i zanimanja koja zahtevaju dugotrajno stajanje ili hodanje.
Koji su simptomi petnog trna?
Glavni simptom petnog trna je bol u peti, koja obično počinje postepeno i može biti najizraženija ujutru ili nakon dužeg perioda mirovanja. Bol se često smanjuje tokom kretanja, ali se može ponovo javiti nakon većeg napora. Bol u peti kod petnog trna može dodatno da se pogorša priu penjanju stepenicama ili stajanju na prstima ili nošenju obuće sa višim potpeticama. Pored bola, mogu se javiti i otok, crvenilo i osetljivost na dodir u području pete.
Bol u peti kod petnog trna
Bol u peti je simptom petnog trna ali i nekih drugih stanja. Bol u peti je najčešće uzrokovan petnim trnom, plantarnim fascitisom ili problemima sa Ahilovom tetivom. Kad je uzrok Ahilova tetive najčešće je to insercioni tendinitis Ahilove tetive.
Petni trn nastaje kao rezultat kalcifikacije na petnoj kosti, često povezan sa ponavljanim stresom i opterećenjem. Plantarni fascitis je upala plantarne fascije, vezivnog tkiva koje povezuje petnu kost sa prstima, uzrokovana prekomernim opterećenjem ili nepravilnim hodom. Problemi sa Ahilovom tetivom, kao što su tendinitis ili puknuće, nastaju usled prekomernog istezanja ili naglih pokreta. Bol u peti se leči uzročno a lečenje se u dobroj meri preklapa za razne uzroke. U dalje tekstu se fokusiramo na tretman bolova u peti izazvanih petnim trnom.
Petni trn lečenje
Petni trn lečenje ima za cilj ublažavanje upale i bola u peti. Obično podrazumeva kombinaciju konzervativnih metoda, retko invazivnih.
Prva linija terapije je odmor i izbegavanje obuće i aktivnosti koje izazivaju bol. Takođe se preporučuje primena leda i gelova protiv bola i upale (Orthogol gel) na obolelo područje radi smanjenja tegoba.
Fizikalna terapija, uključujući vežbe istezanja i jačanja stopala i nogu, može biti od velike pomoći. U nekim slučajevima, primena ortopedskih pomagala kao što su ulošci za petni trn može olakšati simptome i poboljšati stanje.
Petni trn lečenje neka zahteva i upotrebu analgetika lekova, obično NSAIL kao što su Ibuprofen, diklofen ili naproxen (nesteroidni antiinflamatorni lekovi) za smanjenje upale i ublažavanje bola. Takođe opcija je i primena injekcija u bolnu regiju . Najčešće kortizon (kortikosteroidi npr. diprofos ) sa ili bez lokalnog anestetika. Ta kombinacija injekcija je popularno nazvana blokada.
U težim slučajevima, može se preporučiti hirurška intervencija za odvajanje plantarne fascije od kosti pete i eventualno operativno uklanjanje petnog trna. Tada se izvodi i jedna mekotkivna intervencija koja je možda još bitnija od samog uklanjanja trna.
Kako razbiti petni trn
Kako razbiti petni trn je pitanje koje svako sa dijagnozom trna postavi sebi i doktorima. Najpre razbijanje petnog trna je nekad zaista izvodljivo. ALi u najvećem broju slučajeva dovoljno je da bol u peti prestane. Može se postići korišćenjem različitih terapija, uključujući neinvazivne i invazivne metode.
- Neinvazivne opcije uključuju
- terapiju udarnim talasima tojest shockwave terapiju.
Šokvejv tretman za petni trn koristi zvučne talase visoke energije za stimulaciju zarastanja tkiva i razbijanje kalcifikata. Ova metoda je često prvi izbor jer je efikasna i bezbolna, sa minimalnim rizikom od komplikacija. - Pored toga, fizikalna terapija,
- ortopedski ulošci i
- primena antiinflamatornih lekova protiv bolova (diklofen, brufen i sl.) mogu pomoći u ublažavanju simptoma.
- terapiju udarnim talasima tojest shockwave terapiju.
- Invazivne metode, kao što su
- injekcije kortikosteroida tzv. blokade
- PRP terapija i
- hirurška intervencija, razmatraju se kod pacijenata kod kojih konzervativne metode nisu bile uspešne.
- Hirurško uklanjanje petnog trna je poslednja opcija zbog mogućih komplikacija, ali može pružiti dugoročno olakšanje kod teških slučajeva.
Najbolji lek za petni trn
- primena odgovarajućih analgetika u akutnoj fazi
- nošenje ortopedskih uložaka.
- primenu krema kao što je Orthogol gel,
- fizikalna terapija i redovno istezanje mišića stopala i lista,
- primena injekcija tzv, blokada
- u poslednje vreme puno je naučnih članaka koji sugerišu i primenu PRP tretmana kod petnog trna i plantarnog fascitisa.
Koja je krema najbolja za petni trn
Najbolja krema za petni trn je ona koja sadrži sastojke sa protivupalnim i analgetskim svojstvima. Poželjno da je na prirodnoj bazi i bez štenih neželjnih efekata npr Orthogol gel.
Orthogol gel je trenutno jedna od najpreporučivanijih krema za petni trn zbog svoje jedinstvene formule koja kombinuje prirodne antiinflamatorne sastojke i analgetike, poput ekstrakta gaveza, hajdučke trave, glukozamin, msm, mentola i kamfora i drugih.
prirodni lek za petni trn
Prirodni lek za petni trn bi naravno svi izabrali kao prvu opciju. Ne možemo da izdvojimo jedan poseban. ALi pored konvencionalnih tretmana, postoje i neki alternativni prirodni lekovi protiv bola u zglobovima i postupci a koji mogu pomoći u ublažavanju simptoma petnog trna.
Neki od njih uključuju: masažu stopala, primenu toplih i hladnih obloga, korišćenje biljnih melema i gelova sa protivupalnim svojstvima. Ima preporuka i za upotrebu suplemenata (glukozamin, hondroitin, bosvelija, hijaluron i sl.) koji mogu smanjiti upalu i ubrzati proces ozdravljenja.
Ulošci i obuća za bol u peti
Prilikom odabira obuće za petni trn, preporučuje se nošenje udobnih cipela koje pružaju dobru podršku stopalu i imaju adekvatno ublažavanje pritiska na petu. Ortopedi za bol u peti preporučuju ravnu obuću ili sa niskom petom.
Ulošci za petni trn mogu biti od velike pomoći jer pružaju dodatnu podršku i ublažavaju pritisak na petu. Ulošci treba da budu sa perforacijama i jastučetom za rasterećenje petnog trna i plantarne fascije.
Ulošci treba da su izrađeni od kvalitetnih materijala, kao što su silikon ili memorijska pena, kako bi pružili optimalnu podršku i udobnost.
Koje se vežbe i aktivnosti preporučuju za petni trn?
Vežbe za petni trn su najčešće istezanja i jačanja mišića stopala i potkolenica. Vežbe tj. kineziterapija kao i drugi vidovi tretmana mogu pomoći u ublažavanju simptoma petnog trna. Neki od korisnih vežbi uključuju istezanje lista, savijanje prstiju i rotaciju stopala.
Preporučuju se i vežbe sa teniskom lopticom, istezanje peškirom ili elastičnom trakom. Takođe se preporučuje izbegavanje aktivnosti koje izazivaju bol i opterećenje pete, kao što su trčanje ili skakanje, sve dok se simptomi ne ublaže.
Prognoza petnog trna
Većina slučajeva petnog trna se uspešno leči konzervativnim metodama i simptomi se postepeno smanjuju tokom vremena. u nekim slučajevima, simptomi mogu biti dugotrajni i zahtevati dalje lečenje. Ako se ne leči, plantarni fasciitis može dovesti do hronične boli u peti, koja ometa redovne aktivnosti.
Većina ljudi koji imaju plantarni fasciitis oporavlja se za nekoliko meseci uz adekvatno konzervativno lečenje, kao što su lekovi, fizikalna terapija, ortopedski ulošci i izbegavanje aktivnosti koje pogoršavaju bol.
FAQ pitanja za petni trn
1. Šta je petni trn?
Petni trn (calcar calcanei) je koštana izraslina na donjem delu petne kosti, koja se najčešće javlja zbog hroničnog prenaprezanja plantarne fascije, vezivnog tkiva koje povezuje petnu kost s prstima.
2. Koji su simptomi petnog trna?
- Oštar bol u peti, naročito ujutro ili nakon dužeg sedenja.
- Bol koja se pojačava pri hodu ili stajanju.
- Upala i oticanje u području pete.
3. Kako se dijagnostikuje petni trn?
- Klinički pregled i anamnezu simptoma.
- Rendgenski snimak pete, koji jasno prikazuje koštanu izraslinu.
- Ultrazvuk ili MRI, koji mogu pomoći u proceni stanja plantarne fascije.
4. Koji su uzroci nastanka petnog trna?
- Prenaprezanje stopala usled dugotrajnog stajanja, hodanja ili trčanja.
- Nepravilna obuća koja ne pruža adekvatnu podršku.
- Povećana telesna težina koja stavlja dodatni pritisak na stopala.
- Ravna stopala ili visok svod stopala.
5. Koje su opcije lečenja petnog trna?
- Odmor i izbegavanje aktivnosti koje pogoršavaju simptome.
- Korišćenje ortopedskih uložaka ili specijalizovane obuće.
- Fizikalnu terapiju i vežbe za istezanje plantarne fascije.
- Šokvejv terapija
- Primenu leda i nesteroidnih antiinflamatornih lekova za smanjenje upale.
- U težim slučajevima, injekcije kortikosteroida ili hirurška intervencija.
6. Kako se može sprečiti nastanak petnog trna?
- Nošenje udobne i podržavajuće obuće.
- Redovno istezanje plantarne fascije i Ahilove tetive.
- Održavanje zdrave preporučene telesne težine.
- Postepeno povećavanje intenziteta fizičkih aktivnosti kako bi se izbeglo prenaprezanje.
Izvori:
- Mayo Clinic – Heel Spurs
- American Academy of Orthopaedic Surgeons – Heel Pain
- Cleveland Clinic – Heel Spurs: Symptoms, Causes & Treatment
OSLOBODI SE BOLA PRIRODNO
UBLAŽI BOL, OTOK I UKOČENOST ZGLOBA
uBRZAJ OPORAVAK
9 Одговор
naručite mi kremu za petn trn
Poštovani, rešeno 🙂