Kalcifikacija ramena – kalcifikat u ramenu
Kalcifikacija ramena tj. kalcifikat u ramenu je u osnovi benigno nakupljanje kalcijumskih kristalnih depozita u mekim tkivima u blizini zgloba ramena.
Najčešće se nalaze u burzama ramena u subakromijalnom prostoru i u tetivama mišića rotatorne manžetne ramena. Kad se dovoljno uvećaju mogu da uzrokuju jak, uporan i dugotrajan bol u ramenu. Kalcifikacije ramena nekada uzrokuju jake bolove do te mere da su pokreti u ramenu izuzetno bolni ili čak neizvodljivi. Zato što su kristali kalcijuma u tetivi stanje se medicinski označava i kao kalcificirajući tendinitis.
Kad su kalcifikacije ramena hronične, odnosno posle dužeg trajanja obično se na rendgen snimku ramena vide kao beličasti kalcijumski depoziti u jednoj ili više tetive ramena.
Kalcifikacija ramena uzroci i faktori rizika
Kalcifikacija ramena, ntj. kalcifikat u ramenu je stanje poznato i kao kalcifikantni tendinitis, tj. tendinitis calcificans.
Nastaje usled taloženja kalcijumovih kristala u tetivama rotatorne manžetne, najčešće u supraspinatusnoj tetivi.
Uzroci kalcifikacija ramena
Uzroci za kalcifikat u ramenu nisu potpuno razjašnjeni. Veruje se da uključuju degenerativne promene u tetivama, smanjen dotok krvi u tetive, metaboličke poremećaje i ponavljajuće mikrotraume. Repetitivna mikrotrauma je česta u nekim sportskim i radnim aktivnostima. Ne mora da znači da sigurno dovodi do nastanka kalcifikata ali i kod nekih pacijenata sa predispozicijom ponavljajuće aktivnosti sa rukom iznad glave mogu da budu faktor rizika.
Faktori rizika za kalcifikaciju ramena:
- starost (najčešće između 30 i 50 godina),
- pol (češće kod žena),
- dijabetes,
- hipotireoza, RA
- prethodne hirurške intervencije
- zanimanja ili sportske aktivnosti koje zahtevaju ponavljajuće pokrete ramena.
Kalcifikacija ramena dijagnoza
Kalcifikacija ramena lečenje
Kalcifikacija ramena može da s eleči na više načina. Neoperativno fizikalnim procedurama, inekcijama (tzv. blokade – kortikosterodi i anestetici) i lekovima. Druga opcija je operativno hirurški artroskopijom ramena (savremeno i minimalno invazivnoi) ili otvorenom metodom.
Stanje prolazi kroz više faza. U zavisnosti od objektivnog nalaza na pregledu, tegoba pacijenta i veličine kalcifikata ramena kalcificirajući tendinitis ramena (tendinitis calcificans) biramo modus lečenja.
U početnoj fazi pokušamo uvek neoperativno, fizikalna terapija i lekovi protiv bolova. Nekad se kalcifikat ili burzitis ramena po tegobama preklapaju sa smrznutim ramenom za razliku što ima pokreta. Pa je neoperativno lečenje slično.
prirodno lečenje kalcifikata
Često se pominje prirodno lečenje kalcifikata ramena. Prirodni pristupi lečenju mogu biti efikasni u ublažavanju simptoma i poboljšanju funkcije ramena. Postoje preporuke za primenu hladnih obloga za smanjenje upale i bola. Blaga fizička aktivnost, poput laganih vežbi istezanja i jačanja ramena, može doprineti očuvanju pokretljivosti i smanjenju bolova. Suplementacija glukozaminom, hondroitinom, bosvelijom, vitaminom D i sl., može ublažiti upalu i podržati zglobno mišićna tkiva u reparaciji. Takođe ima mesta za primenu lokalnih prirodnih gelova kao što je Orthogol gel.
Od ostalih neoperativnih opcija, koliko ne pomognu moguće je pokušati lečenje injekcijama (obično kortikosteroidi sa ili bez anestetika).
Nekad se preporučivalo čak i zračenje za kalcifikat u ramenu. Danas je to više zanimljivost nego realna opcija za tretman kalcifikata. Svako zračenje nosi potencijalno brojne rizike i bolje je pokušati druge tretmane.
KALCIFIKAT u RAMENu ,,ISPIRANJE,,
Za kalcifikacije tetiva ramena nekad možemo da pokušamo sa tretmanom ,,ispiranjem,, kalcifikata specijalnim injekcijama. Za kalcifikat u ramenu nekad može da se primeni tehnika ispiranjem obično kombinacijama rastvora i lekova. Ta opcija nije uvek moguća niti može da garantuje uspeh u uklanjanju kalcifikacija ramena. Ipak ima pacijenata koji se odlučuju za ovaj vid tretmana. U tom slučaju ovu metodu treba da izvode obučeni lekari, obično uz UZ kontrolu i sterilnu pripremu.
Kalcifikat u ramenu i fizikalna terapija
Naše iskustvo je da ako su tegobe prisutne i posle 4 do 6 nedelja fizikalne terapija, ako nema poboljšanja ili je ono blago i kratkotrajno, ili čak ako ima pogoršanja posle fizikalne treba razmotriti hiruške opcije tretmana.
Ukoliko ništa od prethodnih mera na pomogne za kalcifikacije onda je metoda izbora artroskopija ramena. Artroskopski endoskopski – artroskopija ramena preko dva do tri mala uboda (5 do 10mm) na ramenu minimalno invazivno kamerom i posebnim instrumentima.
Artroskopija ramena za kalcifikat u ramenu
Sve češće u našoj praksi viđamo i operišemo artroskopski pacijente sa kalcifikacijama i burzitisom ramena rezistentnim na brojne prethodno preduzete mere lečenja. Za određene kalcifikate je neophodna intervencija artroskopija ramena. To je minimalno invazivna intervencija gde se pod kamerom identifikuje i posebnim instrumentima uklanja kalcifikat i bolesno meko tkivo (koje boli i proizvodi kalcifikacije).
Operaciju kalcifikacija i burzitisa ramena u Dr Dren izvodimo rutinski i često.
Do sada su svi naši pacijenti zadovoljni rezultatima nakon artroskopije za kalcifikat ramena ili burzitis. Neki već nakon par dana a neki nakon par nedelja osete značajno poboljšanje ili potpuni nestanak bolova i pun povratak pokreta.
Nekad je i nakon artroskopije ramena potrebna fizikalna terapija.
Dr Dren
primarijus dr sci med D. Radoičić
Pogledajte više i budite u toku sa novostima na društvenim mrežama Dr Dren Facebook-u i Instagram-u
OSLOBODI SE BOLA PRIRODNO
UBLAŽI BOL, OTOK I UKOČENOST ZGLOBA
uBRZAJ OPORAVAK