Prelom femura
Prelom femura prelom butne kosti
Prelom femura odnosno fraktura butne kosti je vrlo teška povreda, može da bude i životno ugrožavajuća. Za većinu ovih preloma kod odraslih se po savremenim stavovima preporučuje operacija.
Sinonimi za prelom femura su Prelom butne kosti prelomi dijafize femura Fractura femoris, a medicinska šifra je S72.
Prelom femura
Prelom femura odnosno prelom butne kosti je relativno česta povreda.
Ovi prelomi su česti u saobraćaju (nesreće sa motorima, automobilima i ostalim prevoznim sredstvima). Potom u industriji ili nekim nepogodama. Mogu da imaju ozbiljne posledice pa čak i da životno ugroze povređenog pacijenta.
Prelomi femura su neretko prisutni kod politraume. Često su ovi prelomi otvoreni. Otvoreni prelomi butne kosti imaju veći rizik za pojavu masne embolije i kompromitacije respiratorne funkcije.
Neadekvatno lečeni prelomi butne kosti mogu da dovedu do značajne invalidnosti.
Prelom Femura Fractura femoris S72
Prelom femura odnosno prelom tela butne kosti je relativno česta povreda. Ovi prelomi su česti u saobraćaju (nesreće sa motorima, automobilima i ostalim prevoznim sredstvima). Potom u industriji ili nekim nepogodama. Mogu da imaju ozbiljne posledice pa čak i da životno ugroze povređenog pacijenta. Uslovno su prelomi femura i prelomi kuka i prelomi kolena tj. distalnog femura ali ih zbog značaja posmatramo kao posebne grupe preloma.
Prelom femura dijagnoza
U Dr Dren nam se javljaju pacijenti sa svežim prelomima ali i pacijenti sa prelomima butne kosti koji su već negde primarno lečeni.
Dijagnoza frakture butne kosti se postavlja kliničkim pregledom i rendgen snimcima.
Imamo veliko iskustvo u lečenju komplikacija preloma butne kosti, nezarastanja, pseudoartroza femura, infekcije, osteomijelitisa femura, različitih deformiteta i ostalih neželjenih stanja.
Uvek uz korišćenje najsavremenijih saznanja i najmodernijih implantata i hirurških tehnika.
prelom tela femura Klasifikacija Fractura Femoris
Po definiciji prelomi dijafize su prelomi u niovu od 2,5 cm od trohanter minora do 8 cm iznad kondila. Deskriptivno (sredina, gornja ili donja trećina), na osnovu konfiguracije (transverzni, kratki kosi, multifragmentarni i sl.). Koriste se i AO/OTA podele kao i Winquist i Hansen na V tipova.
Udružene povrede – do 5% ovih preloma u praćeni i ispilateralnim prelomom vrata femura, tako da su obavezni i snimci kuka.
Manje od 2% je udruženo sa kondilarnim prelomima. Ispilateralne ligamentarne povrede kolena se javljaju u 17-49% najčešće prednje ukrštene veze, lezije mesniskusa u 30-50%, tako da se preporučuje dodatna (danas MR) dijagnostika i kod svih pacijenata sa inicijalno zabeleženim hemartrosom kolena. Neurovaskularne povrede se u slučaju preloma dijafize femura iznenađuiuće retko sreću.
Fraktura femura Lečenje
Trakcija danas ima više istorijski značaj, osim u izuzetno retkim slučajevima kad, iz objektivnih razloga, ne može da se pristupi operativnoj stabilizaciji prelomafemura. Mada je primena spoljnog fiksatora čak i kod preloma koji nisu otvoreni značajno komfornija mera stabilizacije preloma.
Unutrašnja fiksacija intramedularnim klinovima sa interlocking zavrtnjevima ili pločama i zavrtnjevima je metod izbora za prelom femura.
Neophodno je poštovanje principa kompleksne operativne tehnike za intramedularnu fiksaciju i danas je bezbedna, i preporučuje se, primena ove metode i kod IIIa otvorenih preloma. Ukoliko se preduzmu sve mere asepse infekcije se javljaju u manje od 1% slučajeva. U poslednje vreme daju se velike prednosti intramedularnoj tehnici, međutim opcija fikscije DCP LCP pločama je i dalje aktuelna posebno kod preloma femura udruženih sa ipsilateralnim prelomom acetabuluma ili karlice.
Radi prevencije brojnih komplikacija, najpre DVT i PE, Preporučuje se izvođenje operacije unutar 24h od povrede. Dobra repozicija i fiksacija omogućuje ranu mobilizaciju.
Spoljna fiksacija se preporučuje kod otvorenih IIIb i IIIc preloma, koriste se različiti tipovi SSF, sa preporukom da pinovi moraju da budu ≥5mm. Pri primeni SSF moguće se kontrakture (adhezije kvadricepsa) i pin track infekcije.
Prelom femura Komplikacije
Prelomi femura mogu da se komplikuju brojnim stanjima što značajno usložnjava lečenje a nekad mogu i da ugroze pacijenta. Najčešće su:
- Masna embolija u 1-3%,
- infekcija do 5% kod otvorene tehnike (ploča ili klin) do 1% kod zatvorene intramedularne tehnike.
- Odloženo zarastanje (6 meseci) u 6 do 9%,
- pseudoartroze (nezarastanje) u 2%.
- Duboke infekcije su značajan problem i teško se rešavaju, često je potrebno i odstranjivanje osteofiksacionog materijala, često ponavljanim debridement-ima, sa dugotrajnom sistemskom AB terapijom i ponekad lokalnom primenom posebnih antibiotskih preparata.
Prelom femura može da se komplikuje pseudoartrozom to jest nezarastanjem. Nezarasli prelomi butne kosti takođe predstavljaju veliki izazov. Rešavaju se uz primenu mera reosteosinteze sa osteoplastikom obično autolognim koštanim graftovima, ili primenom Ilizarov aparata.
za Dr Dren ortoped prim dr sc med Radoičić D.
3 Одговор