Prelom humerusa
Prelom Nadlaktice fractura humeri
Prelom humerusa je relativno čest prelom ruke. Može da bude vrlo ozbiljna povreda, koju mogu dodatano da otežaju brojne moguće komplikacije. Ima više vrsta ovih preloma i shodno tome adekvatan izbor tretmana je ključan za uspešan oporavak.
Humerus je jedina kost nadlaktice, ima telo i dva okrajka koji sa drugim kostima formiraju zglobove ramena i lakta. Prelomi humerusa predstavljaju izuzetno obimno i kompleksno polje moderne traumatologije.
Mogu da budu lakši bez značajne dislokacije tj. pomeranja i teži oblici preloma sa više segmenata, otvoreni, sa povredama nerava i sl.. Lečenje može da bude neoperativno i operativno.
Prelom nadlaktice Fraktura humerusa
Prelom humerusa fractura humeri komplikacije
Prelom humerusa tj. fraktura nadlaktice je ozbiljna povreda ruke. U Dr Dren smo često u prilici da dijagnostikujemo i lečimo prelom – frakture humerusa. Od najjednostavnijih za koje je dovoljan gips do najkompleksnijih operacija preloma humerusa.
Frakture humerusa mogu da budu komplikovane povrede. Posebno ako postoje i luksacije, mekotkivni defekti, povrede nerava i druge otežavajuće okolnosti. Naprimer hronično nezarasli prelom nadlaktice, to jest pseudoartroza humerusa je izuzetno nepovoljno bolno stanje koje rezultuje invalidnošću. Najčešće komplikacije preloma humerusa su:
- nezarastanja, pseudoartroza,
- infekcije, osteomijelitis,
- različiti deformiteti
- avaskularna nekroza
- ograničenja pokreta, kontrakture
- povrede nerava posebno radijalnog nerva
- Sudeck distrofija i sl.
Prelom humerusa - n. radialis
Prelomi nadlaktice su česti. Ukoliko se ne leče adekvatno mogu da se komplikuju nezarastanjem i drugim neželjnim posledicama. Takođe mogu da dovedu do značajnih problema.
jedna od tipičnih komplikacija kod ovih preloma je da dolazi nekad do slabosti odnosno ‘’padanja šake’’ što je znak povreda jednog nerva.
Povreda n. radialisa, tj. oštećenje radijalnog nerva je povreda koja dovodi do slabosti šake i ručnog zgloba. Nekad ova povreda nastane pri samom prelomu a nekad u toku operacije preloma.
Povreda radijalnog nerva uz prelom humerusa je obično indikacija za intervenciju – operacija preloma humerusa.
Prelom nadlaktice Fraktura humerusa
Prelom humerusa simptomi i dijagnoza
Simptomi su jasni i često dovoljni za dijagnozu
- bol,
- otok nadlaktice,
- nemogućnost pokreta
- deformisana ruka nekad u bizarnom položaju ili visi uz telo,
- pad šake je znak povrede radijalnog nerva.
Dodatno je neophodan rendgen snimak nadlaktice, retko se u ranoj fazi izvode dodatna snimanja.
prelom humerusa lečenje
U Dr Dren nam se uglavnom javljaju pacijenti sa prelomima nadlaktice koji već znaju da imaju prelom humerusa. Obično se radi o težim prelomima, ili iz nekog razloga nije došlo do željenog uspešnog zarastanja i oporavka, pa je potrebno drugo mišljenje ili operacija preloma. I uglavnom tretiramo ove prelome odloženo operativno.
U zavisnosti od tipa preloma (otvoreni zatvoreni, broj i pozicija fragmenata) ečenje fraktura nadlaktice može biti neoperativno i operativno. Odnosno repozicijom mirovanjem gipsom ili operacijom.
Prelom humerusa neoperativno lečenje
Vrlo često se u praksi lečenje preloma humerusa počinje gips imobilizacijom. Primenjuju se različite vrste gipsa – nadlakatni, viseći gips, tzv. U-šina i slično. Nekad je gips u redu ali nekad nije najbolji izbor. Lečenje gipsom traje jako dugo nekad i više meseci, iziskuje brojne kontrole, snimanja i nekad česte zamene gipsa. Ruka je u gipsu imobilisana dugo i česte su komplikacije poput atrofije i ukočenje – kontraktura ograničenja pokreta lakta, ramena ali i ručnog zgloba.
Kad prelom ne zaraste u gipsu koji je nošen dugo, pored problema sa izmenjenim okrajcima kosti i tkiva postoji i problem kontraktura zglobova. Zato su odložene operacije ovih preloma teže nego kad se izvode u ranom periodu posle preloma.
U Dr Dren imamo veliko iskustvo u lečenju komplikacija i nezaraslih preloma nadlaktice – fractura humeri. Prelome i nezarasle prelome nadlaktice tretiramo uz korišćenje najsavremenijih saznanja i najmodernijih implantata i hirurških tehnika. Ukoliko je potrebno i uz angažman i drugih specijalista u multidisciplinarnom pristupu za ove nekad kompleksne probleme koje ponekad prate i druge povrede. Kao što su oštećenja nerava, prvenstveno radijalnog nerva.
fraktura humerusa operativno lečenje
Operacija preloma humerusa je nekad najbolja opcija za zarastanje. Najčešće se izvodi pločom i šrafovima ili klinovima i šrafovima. Važna je i dobra procena koji je prelom za operaciju. Ako se previše čeka ili pogreši u proceni, kasnija operacija je uvek teža i sa više rizika od operacije koja se izvodi nakon povrede.
Ponekad se za neke prelome humerusa primenjuje i spoljni fiksator koji može i ne mora da se kasnije ,,doradjuje,, nekom drugom metodom. U Dr Dren se trudimo da koristimo najbolje dostupne implante i materijale.
Kod pridruženih neurovaskularnih povreda ili starih lezija radijalnog nerva nekad u Dr Dren u slučaju potrebe možemo da u interesu pacijenta angažujemo i druge specijaliste (npr. neurohirurge.)
Pseudoartroza humerusa ili nezarasli prelom humerusa
Pseudoartroza ili lažni zglob je stanje kad nakon primarno sprovedenog tretmana i nakon dužeg vremenskog perioda nema znakova zarastanja preloma.
Simptomi su bol, nestabilnost i slabost ruke. Jedino uspešno lečenje ovog stanja je operacija ruke.
Operacije nezaraslih preloma humerusa izvodimo relativno često. Obično su to izazovne operacije i često smo u situaciji i da dodatno rešavamo problem radijalnog nerva radi povratka normalne funkcije.
za ortopediju Dr Dren ortopedski hirurg prim dr sci med D. Radoičić