Bolovi u kolenima
Bolovi u kolenima i bol u kolenu su vrlo česte tegobe. Bolovi u kolenima mogu da se jave usled brojnih stanja, od bezazlenih i prolaznih do ozbiljnih povreda i oboljenja.
Koleno je najkompleksniji zglob u ljudskom telu. Ima velike zglobne površine i trpi velika opterećenja tokom svakog koraka ili skoka. Pored brojnih degenerativnih stanja česte su povrede ali i oštećenja za koje je neophodno lečenje.
Bolove u kolenima, sa ili bez otoka kolena i sl. dijagnostikuju i leče prvenstveno ortopedi, reumatolozi, fizijatri, potom naravno i svi ostali specijalisti ukoliko ima potrebe.
Samo tačna dijagnoza i adekvatan treman omogućuju pun oporavak, smanjenje rizika od komplikacija i povratak aktivnostima.
Pitali smo ortopedskog hirurga prim dr sci med Radoičića da nam u nastavku teksta odgovor zašto se javlja bol u kolenu i koje su nam najbolje opcije tretmana.
Anatomija kolena
Koleno čine četri kosti – femur, tibia, fibula i patela, odnosno butna kost, dve kosti potkolenice i čašica.
Najvažniji ligamenti kolena su prednji ACL i zadnji ukršteni ligament PCL, spoljni i unutrašnji kolateralni ligament. Koleno ima dva meniskusa spoljni meniskus i unutrašnji meniskus. Meniskusi su najčešće povređivane strukture kolena. Zatim koleno sa mišićima pokreću dve velike tetive kolena su tetiva kvadricepsa i patelarna tetiva.
Hrskavica kolena oblaže kosti koje čine zglob kolena. Hrskavica kolena je kompleksna i anatomski prilagođena da izdržava izuzetno velike stresove. Očuvana zdrava hrskavica kolena je izuzeno značajna za bezbolan pokret kao i trajnost kolena.
Bol u kolenu - Uzroci bola
Postoje brojni razlozi za bol u kolenima. Navešćemo najčešće razloge za bol u kolenu
- bolovi usled artritisa kolena tj. gonartroza oštećenja koja nastaju na zglobovima i hrskavici usled godina,
- sportske i druge povrede meniskusa,
- povrede ligamenata (ACL, PCL, MCL, LCL) i tetiva.
- sekundarne artroze kolena usled reumatskog artritisa, gihta, nekih dermatoloških oboljenja i sl..
- sinovitis kolena i drugi razlozi za efuzije tj. vodu u kolenu
- Bekerova cista kolena
- nestabilnost i luksacije čašice kolena
- infekcije septični artritis kolena
- Nešto ređi ali svakako mogući su i drugi kao projektovanje bola iz drugih regija (kuk, kičma, stopalo potkolenica…)
- tumori
- prelomi u regiji kolena (plato tibie, distalni femur, patela)
- postoperativne komplikacije posle operacija kolena.
Moglo bi da se kaže da su kod mlađih češći razlog bola u kolenu povrede i upale, od istezanja preko meniskusa do preloma. Dok je kod starijih dominantno najčešći razlog ,,trošenje,, kolena usled artroze odnosno gonartroze osteoartritisa kolena
Bol ovi u kolenima mesto bola
Bolovi u kolenima su mogući sa prednje strane, unutrašnje, spoljne ili zadnje. Lokacija bola je nekad bitna za dijagnozu.
Bol u kolenu sa unutrašnje strane je najčešća lokacija bola u kolenu.
Ipak bol u kolenu sa unutrašnje strane je najčešći. Više je razloga za to. Iz nekih razloga češća je artroza tj. oštećenje hrskavice kolena sa unutrašnje strane. Češći su raskidi povrede meniskusa sa unutrašnje strane kolena. Čak i čašica iskače upolje tj. oštećenje je sa unutrašnje strane kolena.
Podatak da je bol u kolenu sa unutrašnje strane ukazuje na lokaciju oštećenja i značajno pomaže u dijagnozi i određivanju tretmana.
Bolovi u kolenima dijagnoza
Dijagnostika započinje kliničkim pregledom. Bol u kolenu, je najčešći simptom nekog poremećaja u kolenu. Bolovi u kolenima su često praćeni otokom kolena ili ograničenjem pokreta.
Takođe bol u kolenima nekad može da bude stalni ili povremen, prisutan samo u mirovanju ili naporu. Bol u kolenu je moguć pri savijanju, u čučnju, pri hodanju, sa prednje strane ili pozadi kolena.
Pregled nastavljamo snimanjima – ultrazvuk kolena, rendgen kuka, MR, CT ili nekad PET scan. Laboratorijske analize krvi ili punktata kolena su takođe nekad potrebne za pravilnu dijagnozu.
Kako bi se izbegli previdi nekad lekar može da zatraži i snimke susednih regija, kuka, stopala ili LS kičme, EMNG ispitivanje, ili MR lumbosakralne kičme.
U određenim situacijama za adekvatnu dijagnozu bola i otoka kolena neophodna je čak i artroskopija kolena (kamerom se ulazi u zglob kolena i ako treba uzima uzorak tkiva).
Kako izlečiti bol u kolenu
Pitanje kako izlečiti bol u kolenu ima dva odgovora u zavisnosti od uzroka. Moguće je neoperativno i operativno lečenje bola u kolenu. Neoperativne metode imaju predost sve dok je moguća njihova primena. Za neka stanja su potrebne kombinacije ova dva pristupa.
Presudno za uspeh je da vam se pripremi i predloži individualno prilagođen plan terapije.
Bolovi u kolenima lečenje bez operacije
Bolovi u kolenima se primarno tretiraju neoperativnim metodama. Odnosno kad god i dokle god je moguće prednost u lečenju bolova u kolenima dajemo neoperativnim metodama. Neoperativne metode lečenja bola u kolenu obuhvataju širok spektar terapija koje imaju za cilj smanjenje bola, poboljšanje funkcionalnosti i sprečavanje daljeg oštećenja zgloba. Prvi korak u tretmanu je obično modifikacija aktivnosti kako bi se izbegle aktivnosti koje izazivaju bol.
Terapijske opcije za bol u kolenu
- Fizikalna terapija: Jačanje mišića oko kolena, vežbe za koleno, poboljšanje fleksibilnosti, smanjenje bola.
- Nesteroidni antiinflamatorni lekovi (NSAIL): Antiinflamatorni lekovi i analgetici za smanjenje upale i bola (diklofenak, brufen, aceklofenak i sl.)
- Primena leda i toplote: Olakšanje simptoma putem smanjenja upale ili opuštanja mišića.
- Ortopedska pomagala: Ortoze ili štake za dodatnu podršku i stabilizaciju kolena.
- Injekcije kortikosteroida: i dalje imaju svoje mesto u tretmanu bolova u kolenima. Omogućuju privremeno olakšanje bola i smanjenje upale.
- Injekcije hijaluronske kiseline: omogućuju podmazivanje zgloba, ublažavanje bola smanjenjem trenja.
- PRP injekcije – unapređenjem nauke ortobiološke metode dobijaju sve više na značaju i popularnosti
- Promena životnog stila: Gubitak težine i vežbe niskog intenziteta za smanjenje opterećenja na koleno.
- Alternativne terapije: akupunktura, masaža i korišćenje suplemenata kao što su ORTHOGOL kapsule i gel (glukozamin i hondroitin).
Presudno za uspeh je da vam se pripremi i predloži individualno prilagođen plan terapije. Na sreću danas postoje brojne mogućnosti na raspolaganju za tretman bolova u kolenima. Sve ove opcije mogu da se kombinuju međusobno. U zavisnosti od individualne procene i preporuke ortopeda. Injekcije ne isključuju fizikalnu terapiju, gubitak težine i suplementacija takođe.
Sve ove neoperativne opcije nekad mogu da otklone bol u kuku i odlože dalje degenerativne promene. To je pristup gde se trudimo da se hrskavica kolena sačuva za što duži period.
kako izlečiti bol u kolenu lekovi protiv bolova
Analgetici – lekovi protiv bolova u zglobovima su nekad neophodni radi ublažavanja bolova u kolenu, kukovima i dr. zglobovima. Najčešće se predlažu i primenjuju brojni nesteroidni antiinflamatorni lekovi (NSAIL).
Radi se o vrlo velikoj grupi lekova od kojih su među poznatijim svakako brufen, diklofen, voltaren, rapten i sl. Međutim NSAIL mogu da dovedu i do brojnih neželjenih i štetnh efekata. Posebno mogu da imaju agresivno dejstvo na želudac, a mogući su i kardiovaskularni problemi, poremećaji koagulacije, i neka štetna dejstva na bubrege i jetru. Uz ove lekove se često primenjuju lekovi za ,,zaštitu želuca,,.
Svakako da se treba posavetovati sa lekarom pre primene i pročitati prateća uputstva kontraindikacije i mere opreza. Moguća je i poželjna primena gelova sa analgeticima ili prirodnim sastojcima. Ortopedi preporučuju preparate kao Orthogol gel jer se veruje da deluju lokalno i da imaju manje neželjnih efekata.
Postoje brojni suplementi koji su namenjeni za regeneraciju i čuvanje hrskavice zglobova, između ostalih, kuka i kolena. Jako često se preporučuju kod artritičnih oštećenja kuka, kolena i drugih zglobova. Često i kao prevencija daljih oštećenja i čuvanje i regeneraciju preostalih dobrih zglobova.
Suplementi za zglobove su najčešće kombinacije jedinjenja koja se nalaze u hrskavicama i zglobnoj tečnosti. Najčešće sadrže glukozamin sulfat, hijaluron, hondroitin sulfat, esktrakt boswellie, gavez, kolagen, nekad i neke vitamine i minerale.
Nalaze se u obliku kapsula, praškova za oralni unos ili u obliku specijalnih gelova. Naša preporuka za prirodnu suplementaciju je ORTHOGOL.
Bolovi u kolenima fizikalna terapija
Kod svih bolnih sindroma pa i kod bola u kolenu, kuku, kod artroza, artritisa zglobova fizikalna terapija je nezamenljiva i neizostavna.
Fizikalna terapija podrazumeva sve postupke od samostalnog vežbanja i istezanja do primene neke od brojnih terapijskih aparata i opreme.
Na artrozama i oporavku posle operacija artroza moguće je primeniti gotovo svu paletu savremenih opcija fizikalne terapije.
Postupci fizikalne terapije primenjuju se u slučajevima koji nisu za operativno lečenje ili kada se ono iz različitih razloga odlaže.
injekcije za bol u kolenu su najčešće primenjivane ortopedske injekcije. Vrlo su popularne zato što na jesnostavan i bezbedan način mogu da saniraju mnoge tipove bolova u kolenima.
na raspolaganju su nam od injekcija hijaluronske kiseline, blokada, PRP injekcija i BMAC ćelija.
Danas se primenjuju znatno ređe ali su u određenim slučajevima moguće i primene inekcija kortikosteroida tzv. blokade.
Imamo odlične tekstove o injekcijama u ortopediji. Za najbolju opciju za vaša kolena preporučujemo da pročitate više o injekcijama i naravno konsultujete naše stručnjake.
OSLOBODI SE BOLA PRIRODNO
prirodni lek za hrskavicu i zglobove
glukozamin, hondroitin, hijaluron, boswellia
Bolovi u kolenima operativno lečenje
Kako izlečiti bol u kolenu operacijom. Za neka stanje i povrede jedino operacija kolena može da dovede do izlečenja.
Postoje izuzetno uspešne operacije kolena za rešavanje bolova u kolenu kod urođenih deformiteta, preko sportskih povreda, preloma do teških stepena osteoartritisa kolena. Kad se urade na savremen način modernim implantima očekuje se vrlo kratko zadržavanje u bolnici i ubrzan oporavak.
Zahvaljujući izuzetnom napretku u tehnici brojna stanja i povrede rešavamo minimalno invazivno, praktično bez dodatnih oštećenja tkiva tokom intervencija sa izuzetno brzim oporavkom.
Brojna stanja koja su ranije zahtevala velike otvorene rizične operacije kuka danas mogu da se reše minimalno invazivno artroskopijom kolena.
Takođe operacije preloma kuka i ugradnje endoproteze kolena danas u Dr Dren rutinski možemo da izvedemo minimalno invazivno sa ubrzanim oporavkom.
Danas su čest nalaz povredjeni meniskus i/ili prednja ukrštena veza. Često se viđa i oštećena hrskavica kolena odnosno gonartroza osteoartritis kolena. Moguća su i druga stanja i povrede kolena. Zahvaljujući izuzetnom napretku u tehnici brojna stanja i povrede rešavamo artroskopski minimalno invazivno.
Nekad su te operacije zahtevale ležanje i dugi oporavak a danas najčešće te intervencije izvodimo kao jednodnevnu hirurgiju sa izuzetno brzim oporavkom.
Artroskopija kolena je danas jedna od najčšešće izvođenih ortopedskih operacija.
Kad nema drugog izbora za bol u kolenu posebno kod težih oštećenja kod osteoartrisa kolena, kod nekih deformiteta, tumora, ili nakon preloma jedino rešenje je zamena artroplastika kolena to jest ugradnja endoproteze kolena.
Dr Dren primenjuje savremeni pristup, kao i najmodernije vrhunske implante.
Kod operacija zamena u Dr Dren vaša bezbednost i smanjenje mogućnosti za neželjene posledice su nam najvažnije.
Zamena kolena endopotezama se radi odavno, sve je više pacijenata kojima je prvo koleno ,,dotrajalo,, a ima i slučajeva kad je iz nekih razloga neophodna ranija zamena endoproteze kolena.
Reviziona operacija kolena je obično teža, izazovnija i kompleksnija od primarne zamene kolena.
13 Одговор
Koju kremu za bol u kolenu i bol u kukovima preporučujete, koje vitamine i koju fizikalnu terepiju za bol u kolenu spreda, unutra i pozadi kolena bol ide i niz cevanicu, a kuk boli u butini i pozadi ka zadnjici?
Hvala za odgovor
Poštovani preporučujemo Orthogol gel! Kao vrhunski suplement za zglobove naravno Orthogol!
Fizikalna terapija ima brojne modalitete i najbolje je da na pregledu sa dr napravite indiviadualni plan za Vas.
Srdačni pozdrav Dr Dren Ortopedija