Burzitis kolena
Burzitis kolena ili Bursitis prepatellaris
Burzitis kolena je naziv za stanje upale i otoka u predelu prednje strane kolena u nivou čašice.
Burza je kesa ispunjena viskoznom tečnošću omogućava kretanje bez trenja. Burze se nalaze na brojnim mestima u telu, kad se razvije upala nastaje burzitis odnos uvećanje zadebljanje burze i pojava veće količine tečnosti.
Bursitis kolena je jedan od najčešćih, latinski se označava kao bursitis prepatellaris, ili prepatelarni bursitis. Stanje je slično burzitu lakta.
Burzitis kolena zašto se javlja
Bursitis kolena je čest kod parketara, keramičara i kod mnogih koji duže vreme provode u klečećem položaju. Može da se javi u svakoj životnoj dobi ali najčešći je kod muškaraca starosti od 40 do 60 godina. Posle burzitisa olekranona tj. lakta prepatelarni burzitis je drugi najčešći.
Burzitis može da nastane usled neke povrede, usled infekcije bakterijama ili usled ponavljane mehaničke iritacije. To su sve faktori koji podstiču zapaljenje burze, tokom zapaljenja nastaje gde nastaje uvećano stvaranje tečnosti.
nekad su burzitisi kolena česti i vrlo izraženi i kod nekih stanja kao što su primena imunosupresivne terapije, reumatoidni artritis i giht.
Burzitis kolena simptomi
Burzitis kolena se lako prepoznaje kao jajoliki otok ispred čašice kolena. To se najjasnije vidi kao otok sa prednje strane kolena.
Nekad je moguće postojanje crvenila i osećaja toplote. Koža u nivou čašice kolena može da bude bolna na dodir, a mogući je i bol u kolenu praćeni ograničenjem pokreta kolena.
Crvenilo, povišena temperatura i malaksalost mogu da budu znaci infekcije, odnosno infektivnog burzitisa kolena. Inficirani burzitis je stanje koje zahteva odgovarajuće hirurško lečenje.
Dijagnoza burzitisa kolena
Dijagnoza burzitisa kolena se postavlja:
- kliničkim pregledom, burzitisi se često najbolje prepoznaju pregledom ortopeda, akoriste se i snimanja
- rendgen,
- ultrazvuk,
- MR ili CT snimanja.
Lečenje burzitisa kolena
Burzitis kolena se nekad rešava jednostavno lekovima, mirovanjem ili punkcijom a nekad je potrebna čak hirurška intervencija.
Sve zavisi od ispoljenosti simptoma kao i dužine trajanja.
U akutnim slučajevima savetuje se mirovanje i izbegavane aktivnosti koje su podstakle burzitis.
Primenjuju se analgetici i moguća je punkcija burzitisa sa ili bez primene kortikosteorida. Po smanjenju upale moguć je orthogol gel.
Kod hroničnih i inficiranih burzitisa kolena potrebno je hirurško lečenje.
Podrazumeva inciziju i drenažu u lakšim slučajevima, u težim preduzima se uklanjanje burze.
U svim slučajevima hirurškog lečenja daju se i antibiotici.
2 Одговор